uprawa lawendy w prowansji

Prowansja

Innym miejscem wartym zobaczenia w pobliżu Marsylii na południu Francji jest Prowansja. Jej nazwa wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich. Wypoczynek tutaj jest w pewnym sensie gwarantem udanie spędzonego czasu. Pogoda ze względu na sąsiedztwo Morza Śródziemnego jest tutaj praktycznie przez cały rok ładna i stabilna. W dodatku nie uświadczymy też raczej palących upałów charakterystycznych dla Grecji czy Hiszpanii. Sam rejon w obfituje w miejsca warte zobaczenia. Miłośnicy turystyki górskiej znajdą dla siebie unikatowe miejsca ze wspaniałymi widokami zapierającymi dech w piersiach. Najwyższym szczytem Prowansji jest mierzący 3051 m masyw Pelat należący do Alp.

Pierwszym z miast wartym odwiedzenia w Prowansji jest Awinion. Liczące niespełna 87 tys. mieszkańców miasto most awiniońskinazywane jest często miastem papieży. Powodem tego była historyczna decyzja o przeniesieniu stolicy z Watykanu w początkach XIV wieku. Do dziś można podziwiać tutaj wspaniały Pałac Papieski. Wartym zobaczenia w mieście jest również niedokończony Most Awinioński. Ponadto miasto słynie z rozwiniętej strony kulturalnej i licznych przedstawieniach w tutejszych teatrach.

Zupełnie inny charakter ma pobliskie miasto Arles. Widoczne są w nim wyraźnie wpływy kultury rzymskiej. Przykładami mogą być wspaniały amfiteatr oraz rzymska katedra. Podczas pobytu w mieście warto odwiedzić również znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Opactwo benedyktyńskie Montmajour. montmajourW Prowansji chyba jak nigdzie indziej we Francji możemy wypróbować typowej kuchni francuskiej, znanej na całym świecie. Ze względu na bliskość morza charakteryzują ją świeże ryby, owoce i produkty mleczne. Prowansja jest rejonem na który silny wpływ wywarły dwie kultury - włoska i francuska. Wpływy te widoczne są na co dzień zarówno w kulturze jak i tutejszej architekturze miast. Między innymi z tego powodu warto odwiedzić te okolice, by samemu doświadczyć wspaniałych miejsc oraz różnorodności na styku dwóch różnych kultur.

 Użytkowanie tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce cookie - czytaj o tym