calanco

Najciekawsze miejsca w Marsylii

Port VieuxCała Marsylia obfituje w atrakcje turystyczne i warte zobaczenia miejsca. Pierwszym z nich jest port Vieux, nazywany czasem jako "stary port". Na co dzień wykorzystywany jako przystań dla małych statków, łódek i kutrów rybackich. Nielada atrakcją może być tutaj bezpłatna przejażdżka promem. Dodatkowo w pobliżu możemy zakupić świeże ryby których wybór jest tutaj całkiem spory. Miłośnicy kultury i sztuki zechcą na pewno odwiedzić pobliski teatr narodowy - La Criee. Często właśnie tutaj możemy zobaczyć francuskie interpretacje dramatów Szekspira i inne klasyki gatunku. Zaledwie kilka ulic od teatru znajdziemy zabytkowy kościół świętego Wiktora. Sam kościół poza pięknymi wnętrzami posiada również w swoich zasobach bardzo dużą kolekcję świętych relikwii. Co ciekawe pod koniec roku odbywają się w kościele świętego Wiktora różne koncerty.

Przechadzając się wzdłuż portu Quai możemy natknąć się na kolejne warte naszej uwagi miejsce w Marsylii. Jest nim położona na ponad 160 metrowym wzgórzu, wyłaniająca się z nad miejskiego krajobrazu bazylika Notre Dame. Jeśli będziemy poszukiwać bazyliki, możemy się również pytać o La Bonne Mere, bowiem wśród lokalnej społeczności jest to bardziej przyjęta nazwa tego obiektu. Wewnątrz bazyliki znajdziemy pięknie zdobione wnętrza, marmury i mozaiki oraz ogromne kolekcje zdjęć i monet. Sama wieża bazyliki zakończona jest bardzo dużą, bo 11-metrową figurą Madonny z Dzieciątkiem. Poza bazyliką ze wzgórza możemy zobaczyć wspaniały widok na całe miasto. Innym ciekawym miejscem w Marsylii jest La Vieille Charite będące muzeum archeologii śródziemnomorskiej i muzeów Afryki, Azji i Oceanii. katedra La MajorMiejscem odwiedzanym równie często przez turystów jest katedra La Major. Znajduje się ona na placu tuż za Fort Saint Jean. Wybudowana z polecenia Napoleona składa się z dwóch części - starej i nowej. Kolejnym zabytkiem robiącym duże wrażenie zwłaszcza podczas nocnej eskapady jest pałac Longchamp. Wokół pałacu znajdują się efektownie wyglądające fontanny. Również w tym miejscu znajduje się marsylskie Muzeum Historii Naturalnej.

Na koniec warto oddalić się nieco od centrum Marsylii aby zobaczyć bardzo ciekawe miejsca. Są nimi wyspa Chateau oraz specyficzne jedynie dla tego rejonu geologiczne formacje nazywane jako Calanques. CalanquesNa wspomnianą wyspę możemy dostać się za pomocą promu z portu Vieux. Właśnie na tej wyspie kręcono większość scen słynnego "Hrabiego Monte Christo". Natomiast Calanques zwane czasami jako Calanco to niezwykle malownicze doliny uformowane przez wcięcia w skałach. Są one czasami bardzo trudno dostępne dla turystów, ale widoki mogą robić spore wrażenie. Możemy więc na koniec śmiało stwierdzić, że mimo swojego przemysłowego charakteru Marsylia może zapewnić wiele ciekawych atrakcji dla przebywających w niej turystów.

 Użytkowanie tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce cookie - czytaj o tym